Protézisekről

A kockázatokról kérdezze meg kezelőorvosát!

A protézisek olyan gyógyászati segédeszközök amelyek az elvesztett végtagok pótlására szolgálnak.

A protéziseket 2 nagy csoportba osztjuk ezek pedig az alsóvégtag amputációja utáni végtag protézisek, ezek a műlábak vagy alsóvégtag protézisek. A másik nagy csoport a felső végtag amputáció utáni végtag protézisek, ahol műkezekről és szilikonos végtag pótlásokról beszélünk.

Az amputáció után a végtag elvesztése egy megváltozott életvitelt alakít ki melyhez újra kell alkalmazkodni. Ehhez az életvitelhez kapcsolódóan nyújtanak segítséget az orvosok, gyógytornászok és a gyógyászati segédeszköz forgalmazók.

Elsődlegesen a csonk ápolásáról és a sebkezelésről kell gondoskodni.
A későbbiekben a művégtag viseléséhez elengedhetetlen a sebmentes teljesen gyógyult és megfelelően formázott csonk, A seb kezelésére nem térünk ki mert a seb gyógyulását illetve a varratok kiszedést az orvosa, ápolója követi nyomon és rendeli a gyógyuláshoz legmegfelelőbb kötszereket.

Az amputáció utáni életéhez szüksége lesz több olyan eszközre, amely megkönnyíti az életét.
Ilyen segédeszköz a helyváltoztatáshoz szükséges mint pl. kerekesszék, járókeret a későbbiek folyamán könyökmankó, támbot stb.

A tisztálkodáshoz és is nyújtanak segítséget segédeszközök mint például fürdőszobai székek, wc magasítók, fürdőkád ülőkék, kapaszkodók stb.

A művégtag elkészüléséig illetve az első lépések megtételéhez szükséges lesz a csonk megfelelő ápolása illetve formázása.

Miután a kezelőorvos gyógyultnak mondta a sebvonalat (bele értve a varrat szedést és a teljes sebgyógyulást) a csonk ápolása megegyezik a többi testrész gondozásával.

Amire feltétlenül ügyelni kell az amputációt követően!:

  1. Ütéstől való védelem!
  2. Megfelelő formázás (kúp alakú forma elérése)!
  3. Csonk tornáztatás, akár napi szinten többször is (gyógytornász  által javasolt módon)!
  4. A végtagok izomzatának megtartása és erősítése céljából, izomerősítő torna.
  5. A csonkot lehetőség szerint ne lógassuk, legyen alátámasztás.
  6. Térd alatti amputáció esetén, ne tartsa sokáig behajlítva (ha berögzül a hajlított állapot nagyon nehéz lesz a protézis viselése)
  7. Térd feletti amputáltaknak javasolt időközönként a hasonfekvés a csonk  be rögzülésének elkerülése érdekében.

A fentiek betartása megkönnyíti a felépülése után elkészülő protézis használatát!!

A csonk formázása legtöbbször rugalmas pólyával történik. A rugalmas pólya javasolt, mert a sima pólya, mull-géz pólya nem tud olyan rugalmas erőt kifejteni, amely elegendő lenne a csonk formázásához.

 A pólyázásnál különösen figyelni kell a gyűrődés mentes kialakításra. Térd alatt amputáltaknál a pólyázás a térd felett érjen véget. A pólyát a csonk végénél egy kicsit erősebben kell meghúzni, feljebb pedig gyengébben a megfelelő véráramlás biztosítása miatt. A következő ábrák segítenek a csonk megfelelő formázására.


Lábszárcsonk formázása.

Lábszárcsonk fáslizása.

Combcsonk Formázása

Combcsonk fáslizása.

Az ön számára legmegfelelőbb protézist a kezelőorvosa rendeli vagy tesz javaslatot!

   A protézis készítés egyik és legfontosabb feltétele, hogy a csonk teljesen gyógyult és lehetőleg kúpos formára legyen kialakítva. A második nagyon fontos szempont a megfelelő fizikai állapot a járáshoz és a protézis viseléséhez.

  Az első művégtag egy ideiglenes protézis, melynek segítségével megtanulhat járni. Az ideiglenes protézis használatával jelentős változás megy végbe a csonkon (fogyás, formálódás), ezért később egy új végleges protézisre lesz szükség. A két protézis között a lényeges különbség az, hogy a végleges protézisét, esztétikai kozmetikával látjuk el valamint a tok színe, anyaga is más.

Ideiglenes alsóvégtag protézis.

   A protézis tok, mindkét esetben, amelyben a csonkja támaszkodik, speciális bőrbarát és nagy teherbírású műanyagokból készül, a váz és teherhordó szerkezet pedig könnyű fémből, a lábfej rugalmas gumi borítással készül mely lehet fix vagy mozgóbokás, magasabb aktivitás estén könnyű és nagy teherbírású karbon. A karbon lábfejekről ezen linken tájékozódhat(link) A protézisek (ideiglenes és végleges) az ön részére egyedi méretvétel alapján készül, az ön csonkjához formázva. A méretvétel történhet mérőszalaggal és gipsz mintavétellel. Ezután az ortopédiai műszerész elkészíti az ön részére a művégtagot.

Végleges alsóvégtag protézis.

    A művégtag átadásakor a műszerész megtanítja az első lépéseket a protézissel, elvégzi a szükséges beállításokat. A járás további tanulása kórházi körülmények között gyógytornász segítségével javasolt . A gyógytornász és a kezelőorvos javaslatot tehet a járáshoz szükséges egyéb segédeszközökre.

Jó egészséget kívánunk és mielőbbi gyors felépülést.

A kockázatokról kérdezze meg kezelőorvosát!


Karbon lábfejek